Sunday, January 29, 2012

Going Bananas

Ryan mentioned to me the other day that he'd drafted our 2012 family budget and asked if I'd mind taking a look. I didn't have time right then, but I did mention that I'd been struggling to make our grocery budget, which seemed like a very generous number to me, stretch through the whole month. I started a spreadsheet detailing what things cost and how much we were buying, mostly to see if I could resume buying chocolate chips and if I still had to substitute kidney beans for chicken breasts in my recipes, and I was shocked to learn that we were going through upwards of TEN POUNDS OF BANANAS EVERY WEEK.

That seemed wholly unreasonable, so I checked my math again. Sure enough, we were out of bananas, and we'd bought seven and a half pounds of them four days prior. SEVEN AND A HALF POUNDS.

So I put "Bananas: 40 lbs" in my spreadsheet. And then took a deep breath. Because if they continue to eat WES'S BODY WEIGHT in bananas every month, we are in for some large grocery bills.

Ryan went to the store that night for some odds and ends (which always includes bananas and milk, the other money pit in this house) and came home laden with almost eight pounds of bananas.

IMG_1839

He walked into the door, chest puffed out, and declared "I'd like to see those freaks eat all of THESE in two days."

We had a good laugh. But guess what. That was two days ago. After breakfast, we had THREE BANANAS LEFT.

So I started watching more closely. And sure enough, when we came back from the playground Saturday afternoon, Charlie went in first. Before I could put down my purse and unbutton my coat, Charlie had helped himself to a banana, peeled it, eaten it in about three bites, and left the peel on the couch. Special. Then James had one after dinner because I felt like a one-year-old should probably have something in addition to just pizza for dinner. And this morning I awoke to the sound of noisy chewing at my bedside. Charlie and Wes were standing there in their jammies, looking to eat breakfast in bed. Charlie held the remainder of the bunch in his other hand, like he was carrying the rest of the six-pack over to the neighbor's to watch the game.

So tonight I bought eight and a half MORE POUNDS OF BANANAS at the store. Even at $0.48 a pound, this is getting out of hand. I might have to keep them up high where we currently store the medicine. I've never seen them go after Ibuprofen with such enthusiasm.

12 comments:

Actuary Mom said...

It is better than going through apples at that rate. :) Apples are much more expensive. Well at least gala apples are, because I am an happy snob.

Sarah said...

I spent roughly $35 a week on organic honey crisps this fall, so I think you're getting off easy with the bananas :)

BeeBeeZfa said...

This is the funniest, most random thing I have read in forever. I can't wait to see what kind of silliness motherhood brings to my life!

Hanah said...

They're like the cheapest fruit you can get. Be grateful your kids don't have our household's blueberry addiction.

CP said...

Wow! I WISH my son would eat that many bananas. I'm always trying to force feed him fruit. He thinks Goldfish crackers are a food group (I know- "they aren't? What the heck?"). I am very impressed that you guys stick to a budget. We've tried and failed several times!

Candy of C&D Enterprises said...

knock knock
who's there?
banana
banana who?
knock knock...

Hillary said...

bananas, strawberries, blueberries -- I'm grateful we live where fruit is relatively cheap. We joke that our boys aren't going to have college funds because we'll have to spend it on groceries.

Rima said...

I'm surprised they're not constipated.

Elsha said...

I would go broke trying to keep bananas and yogurt in our house. I don't know how many times I've said, "We'll have to get more at the store."

Erica said...

I have shamefully let Anna's fruit/veg puree pouch obsession get entirely out of hand. It seriously may as well be a coke habit as much as those things cost.

SnarkyMommy said...

DO YOU KNOW WHAT ORGANIC RASPBERRIES FROM CHILI COST IN CHICAGO IN JANUARY????? Sorry, I was shouting but omg, the cost of fruit in this house is off the charts. And guess who doesn't like bananas? All three of these guys. Organic blackberries? Possibly the most expensive fruit you can possibly think of? Eat them by the bushful. It's sick.

sarah said...

Do they ever poop?!!! Holy moly; that's a lot of bananas! I usually have to make banana bread at the end of the week because our last 3 bananas are >this< close to rotting. I bet their potassium levels are fabulous!